Passenger List for the RMS Titanic

The list includes the names of 1265 Passengers known to be aboard the Titanic on April 14, 1912.

Abbing, Anthony Cook, Jacob Hee, Ling McGowan, Annie Ryerson, Miss Emily
Abbott, Eugene Cor, Bartol Heininen, Wendla McGowan, Katherine Ryerson, Miss Susan
Abbott, Rosa Cor, Ivan Hemming, Norah McKane, Mr. Peter D. Ryerson, Mr. Arthur
Abbott, Rossmore Cor, Ludovik Hendekevoic, Ignaz McMahon, Martin Ryerson, Mrs. Arthur and Maid
Abelseth, Karen Corbett, Mrs. Irene Henery, Delia McNamee, Eileen Saad, Amin
Abelseth, Olaus Corey, Mrs. C. P. Henriksson, Jenny McNamee, Neal Saad, Khalil
Abelson, Mr. Samson Corn, Harry Herman, Miss Alice Meanwell, Marian O. Saalfeld, Mr. Adolphe
Abelson, Mrs. Hanna Cornell, Mrs. R. G. Herman, Miss Kate Mechan, John Sadlier, Matt
Abramson, August Cotterill, Mr. Harry Herman, Mr. Samuel Meek, Annie L. Sadowitz, Harry
Adahl, Mauritz Coutts, Leslie (child) Herman, Mrs. Jane Meeklave, Ellie Sage, Ada (child)
Adams. J. Coutts, William (child) Hervonen, Helga Melkebuk, Philemon Sage, Annie
Adolf, Humblin Coutts, Winnie Hervonen, Hildwe (child) Mellers, Mr. William Sage, Constance (child)
Ahlin, Johanna Coxon, Daniel Hewlett, Mrs. Mary D. Mellinger, Mrs. Elizabeth and Child Sage, Dorothy
Ahmed, Ali Crafton, Mr. John B. Hickkinen, Laina Meme, Hanna Sage, Douglas
Aks, Filly Crease, Ernest James Hickman, Mr. Leonard Meo, Alfonso Sage, Frederick
Aks, Leah Cribb, Alice Hickman, Mr. Lewis Messemacker, Emma Sage, George
Aldworth, Mr. C. Cribb, John Hatfield Hickman, Mr. Stanley Messemacker, Guillaume Sage, John
Alexander, William Crosby, Miss Harriet Hilliard, Mr. Herbert Henry Meyer, Mr. August Sage, Stella
Alhomaki, Ilmari Crosby, Mr. Edward G. Hillstrom, Hilda Meyer, Mr. Edgar J. Sage, Thomas (child)
Ali, William Crosby, Mrs. Edward G. Hiltunen, Miss Martha Meyer, Mrs. Edgar J. Sage, William (child)
Allen, Miss Elizabeth Walton Cummings, Mr. John Bradley Hipkins, Mr. W. E. Midtsjo, Carl Salander, Carl
Allen, William Cummings, Mrs. John Bradley Hippach, Miss Jean Mikanen, John Saljilsvik, Anna
Allison, Master T. and Nurse Dahl, Charles Hippach, Mrs. Ida S. Miles, Frank Salonen, Werner
Allison, Miss L Dahl, Mauritz Hocking, Miss Nellie Millet, Mr. Frank D. Samaan, Elias
Allison, Mr. H. J. Dahlberg, Gerda Hocking, Mr. George Milling, Mr. Jacob C. Samaan, Hanna
Allison, Mrs. H. J. and Maid Dakic, Branko Hocking, Mr. Samuel J. Minkoff, Lazar Samaan, Youssef
Allum, Owen G. Daly, Eugene Hocking, Mrs. Elizabeth Mirko, Dika Sandman, Johan
Anderson, Albert Daly, Marcella Hodges, Mr. Henry P. Missahan, Dr. W. E. Sandstrom, Agnes
Anderson, Alfreda Daly, Mr. P. D. Hoffman, Mr. and two children (Loto and Louis) Missahan, Miss Daisy Sandstrom, Beatrice (child)
Anderson, Anders Danbom, Ernest Hogeboom, Mrs. John C. Missahan, Mrs. W. B. Sandstrom, Margretha (child)
Anderson, Carla Danbom, Gillber (infant) Hold, Mr. Stephen Misseff, Ivan Sarkis, Lahowd
Anderson, Ebba (child) Daniel, Mr. Robert W. Hold, Mrs. Annie Mitchell, Mr. Henry Sarkis, Mardirosian
Anderson, Ellis Danoff, Sigrid Holm, John F. A. Mitkoff, Mito Sather, Sinon
Anderson, Erna Danoff, Yoto Holt, Mr. W. F. Moch, Mr. Phillip E. Saundercock, W. H.
Anderson, Ida Augusta Dantchoff, Khristo Holten, Johan Moch, Mr. Pkdtp E. Sawyer, Frederick
Anderson, Ingeborg (child) Davidson, Mr. Thornton Holverson, Mr. A. O. Moen, Sigurd H. Scanlan, James
Anderson, Mr. Harry Davidson, Mrs. Thornton Holverson, Mrs. A. O. Molson, Mr. H. Markland Schabert, Mrs. Paul
Anderson, Paul Edvin Davies, Alfred Hood, Mr. Ambrose Monbarek, Hanna Scrota, Maurice
Anderson, Samuel Davies, Evan Horgan, John Moncarek, Gonios (child) Sdycoff, Todor
Anderson, Sigrid (child) Davies, John Hosono, Mr. Masabumi Moncarek, Halim (child) Sedgwick, Mr. C. F. W.
Anderson, Sigvard (child) Davies, Joseph Howard, May Moncarek, Omine Seman Betros (child)
Anderson, Thor Davies, Mr. Charles Howard, Mr. Benjamin Moor, Beile Seward, Mr. Frederick K.
Andrew, Mr. Edgar Davis, Master John M. Howard, Mrs. Ellen T. Moor, Meier Shabini, Georges
Andrew, Mr. Frank Davis, Miss Mary Hoyt, Mr. Frederick M. Moore, Leonard C. Sharp, Mr. Percival
Andrews, Miss Cornelia I. Davis, Mrs. Agnes Hoyt, Mrs. Frederick M. Moore, Mr. Clarence and Manservant Shaughnesay, Pat
Andrews, Mr. Thomas Davison, Mary Humblin, Adolf Moran, Bertha Shedid, Daher
Angheloff, Minko Davison, Thomas H. Hunt, Mr. George Moran, James Sheerlinck, Jean
Angle, Mr. William de Villiers, Mrs. B. Hyman, Abraham Morawick, Dr. Ernest Shellard, Frederick
Angle, Mrs. Deacon, Mr. Percy Ilett, Miss Bertha Morgan, Daniel J. Shelley, Mrs. Imanita
Appleton, Mrs. E. D. Dean, Bertran (child) Ilieff, Ylio Morley, William Shine, Ellen
Arnold, Joseph Dean, Mr. Bertram F. Ilmakangas, Ida Morrow, Thomas Shorney, Charles
Arnold, Josephine Dean, Mrs. Hetty Ilmakangas, Pista Moss, Albert Shutes, Miss E. W.
Aronsson, Ernest Axel A. Dean, Vera (infant) Isham, Mrs. A. E. Moussa, Mantoura Sihvola, Antti
Artagaveytia, Mr. Ramon del Carlo, Mr. Sebastian Ismay, Mr. J. Bruce and Manservant Moutal, Rahamin Silven, Miss Lyyli
Ashby, Mr. John del Carlo, Mrs. Ivanoff, Konio Mudd, Mr. Thomas C. Silverthorne, Mr. S. V.
Asim, Adola Delalic, Regyo Jacobsohn Mr. Sidney S. Mulder, Theo Silvey, Mr. William B.
Aspland, Felix (child) Denbou, Mr. Herbert Jacobsohn, Mrs. Amy P. Mullens, Katie Silvey, Mrs. William B.
Asplund, Carl (child) Denkoff, Mito Jakob, Mr. Birnbaum Mulvihill, Bertha Simmons, John
Asplund, Charles Dennis, Samuel Jansen, Carl Murdlin, Joseph Simonius, Mr. Oberst Altons
Asplund, Gustaf (child) Dennis, William Jardin, Jose Netto Murphy, Kate Sincook, Miss Maude
Asplund, Johan Derkings, Edward Jarvis, Mr. John D. Murphy, Mary Sinkkenen, Miss Anna
Asplund, Lillian (child) Devanoy, Margaret Jean Nassr, Saade Murphy, Norah Sivic, Husen
Asplund, Oscar (child) Dewan, Frank Jefferys, Mr. Clifford Myhrman, Oliver Sjoblom, Anna
Asplund, Selma Dibden, Mr. William Jefferys, Mr. Ernest Myles, Mr. Thomas F. Sjostedt, Mr. Ernest A.
Assaf, Marian Dibo, Elias Jenkin, Mr. Stephen Naidenoff, Penko Skoog, Anna
Assam, Ali Dick, Mr. A. A. Jensen, Carl Naked, Maria Skoog, Carl (child)
Astor, Colonel J. J. and Manservant Dick, Mrs. A. A. Jensen, Hans Peter Naked, Said Skoog, Harald (child)
Astor, Mrs. J. J and Maid Dimic, Jovan Jensen, Nilho R. Naked, Waika Skoog, Mabel (child)
Attala, Malake Dintcheff, Valtcho Jensen, Svenst L. Nancarrow, W. H. Skoog, Margret (child)
Aubert, Mrs. N. and Maid Dodge, Dr. Washington Jenymin, Annie Nankoff, Minko Skoog, William
Augustsan, Albert Dodge, Master Washington Jervan, Mrs. A. T. Nasr, Mustafa Slabenoff, Petco
Backstrom, Karl Dodge, Mrs. Washington Johann, Markim Nasser, Mr. Nicolas Slayter, Miss H. M.
Backstrom, Marie Doling, Miss Elsie Johannessen, Bernt Nasser, Mrs. Sleiman, Attalla
Baclini, Eugene Doling, Mrs. Ada Johannessen, Elias Natsch, Mr. Charles Slemen, Mr. Richard J.
Baclini, Helene Dooley, Patrick Johansen, Nils Naughton, Hannah Slocovski, Selman
Baclini, Latila Douglas, Mr. W. D. Johanson, Oscal L. Nedeco, Petroff Sloper, Mr. William T.
Baclini, Maria Douglas, Mrs. F. C. Johanson, Oscar Nemagh, Robert Smart, Mr. John M.
Badman, Emily Douglas, Mrs. W. D. and Maid Johansson, Erik Nenkoff, Christo Smiljanic, Mile
Badt, Mohamed Dowdell, Elizabeth Johansson, Gustaf Nesson, Mr. Israel Smith, Miss Marion
Baily, Mr. Percy Downton, Mr. William J. Johnson, Alice Newell, Miss Alice Smith, Mr. Augustus
Baimbridge, Mr. Chas. R. Doyle, Elin Johnson, Eleanora (infant) Newell, Miss Madeline Smith, Mr. J. Clinch
Balkic, Cerin Drachstedt, Baron von Johnson, Harold Newell, Mr. A. W. Smith, Mr. L P.
Balls, Mrs. Ada E. Drapkin, Jenie Johnson, Jakob A. Newsom, Miss Helen Smith, Mr. R. W.
Banfield, Mr. Frederick J. Drazenovie, Josip Johnson, Mr. A. Nichan, Krikorian Smith, Mrs. L P.
Banoura, Ayout Drew, Master Marshall Johnson, Mr. W. Nicholls, Mr. Joseph C. Smyth, Julian
Banous, Elias Drew, Mr. James V. Johnsson, Carl Nicholson, Mr. A. S. Snyder, Mr. John
Barbara, Catherine Drew, Mrs. Lulu Johnsson, Malkolm Nicola, Elias (child) Snyder, Mrs. John
Barbara, Saude Driscoll, Bridget Johnston, A. G. Nicola, Jamila Sobey, Mr. Hayden
Barkworth, Mr. A. H. Dugemin, Joseph Johnston, Mrs. C. H. (child) Nieminen, Manta Sohole, Peter
Barry, Julia Dulles, Mr. William C. Johnston, Mrs. Niklasen, Sander Soloman, Mr. A. L.
Barton David Duran, Miss Asimcion Johnston, William (child) Nilson, Berta Solvang, Lena Jacobsen
Bateman, Mr. Robert J. Duran, Miss Florentina Jones, Mr. C. C Nilson, Helmina Somerton, Francis W.
Baumann, Mr. J. Dyker, Adoff Jonkoff, Lazor Nilsson, August F. Sop, Jules
Baxter, Mr. Quigg Dyker, Elizabeth Jonsson, Nielo H. Nirva, Isak Spector, Woolf
Baxter, Mrs. James Earnshew, Mrs. Boulton Joseph, Mary Norman, Mr. Robert D. Spedden, Master R. Douglas and Nurse
Beane, Mr. Edward Ecimovic, Joso Julian, Mr. H. F. Nosworthy, Richard C. Spedden, Mr. Frederick O.
Beane, Mrs. Ethel Edwardsson, Gustaf Jusila, Erik Novel, Mansouer Spedden, Mrs. Frederick O. and Maid
Beattie, Mr. T. Eitemiller, Mr. G. F. Jusila, Katrina Nye, Mrs. Elizabeth Spencer, Mr. W. A.
Beauchamp, Mr. H. J. Eklunz, Hans Jusila, Mari Nyoven, Johan Spencer, Mrs. W. A. and Maid
Beavan, W. T. Ekstrom, Johan Jutel, Henrik Hansen Nyston, Anna Spinner, Henry
Becker, Mrs. A. O. and three children Elias, Joseph Kalil, Betros O’Brien, Denis Stahelin, Dr. Max
Beckwith, Mr. R. L. Elias, Joseph Kallio, Nikolai O’Brien, Hannah Staneff, Ivan
Beckwith, Mrs. R. L. Elsbury, James Kalvig Johannes H. O’Brien, Thomas Stankovic, Jovan
Beesley, Mr. Lawrence Emanuel, Ethet (child) Kantor, Mr. Sehua O’Connell, Pat D. Stanley, Amy
Behr, Mr. K. H. Emmeth, Thomas Kantor, Mrs. Miriam O’Connor, Maurice Stanley, E. R. Mr.
Benson, John Viktor Enander, Mr. Ingvar Karajic, Milan O’Connor, Pat Stanton, Mr. S. Ward
Bentham, Miss Lilian W. Endres, Miss Caroline Karlson, Einar O’Donaghue, Bert Stead, Mr. W. T.
Berglund. Ivar Eustis, Miss E. M. Karlson, Nils August O’Dwyer, Nellie Steffanon, H. B.
Berkeland, Hans Evans, Miss E. Karnes, Mrs. J. F. O’Keefe, Pat Steffanson, B. B.
Berriman, Mr. William Everett, Thomas J. Karun, Anna (child) O’Neill, Bridget Stehli, Mr. Max Frolicher
Betros, Tannous Fabini, Leeni Karun, Franz O’Sullivan, Bridget Stehli, Mrs. Max Frolicher
Billiard, A. van Fahlstrom Mr. Arne J. Kassan, M. Housseing Odahl, Martin Stengel, Mr. C. E. H.
Billiard, James (child) Farrell, James Kassein, Hassef OLeary, Norah Stengel, Mrs. C. E. H.
Billiard, Walter (child) Fat-ma, Mustmani Kassem, Fared Olsen, Arthur Stewart, Mr. A. A.
Bing, Lee Faunthorpe, Mr. Harry Keane, Miss Nora A. Olsen, Carl Stokes, Mr. Phillip J.
Bishop, Mr. D. H. Faunthorpe, Mrs. Lizzie Keane, Mr. Daniel Olsen, Henry Stone, Mrs. George M. and Maid
Bishop, Mrs. D. H. Fillbrook, Mr. Charles Keefe, Arthur Olsen, Ole M. Storey, T. Mr.
Bjorklund, Ernst Finote, Luigi Kekic, Tido Olson, Elon Stoyehoff, Ilia
Bjornstrom, Mr. H. Fischer, Eberhard Kelly, Annie K. Olsson, Elida Stoytcho, Mihoff
Blackwell, Mr. Stephen Weart Flegenheim, Mrs. A. Kelly, James Olsson, John Strandberg, Ida
Blank, Mr. Henry Flynn, James Kelly, James Omont, Mr. F. Stranden, Jules
Bonnell, Miss Caroline Flynn, John Kelly, Mary Oreskovic, Jeko Straus, Mr. Isidor and Manservant
Bonnell, Miss Lily Flynn, Mr. J. I. Kelly, Mrs. F. Oreskovic, Luka Straus, Mrs. Isidor and Maid
Borebank, Mr. J. J. Foley, Joseph Kennedy, John Oreskovic, Maria Strilic, Ivan
Bostandyeff, Guentcho Foley, William Kent, Mr. Edward A. Orman, Velin Strom, Selma (child)
Botsford, Mr. W. Hull Foo, Choong Kenyon, Mr. F. R. Orsen, Sirayanian Sunderland, Victor
Boulos, Akar (child) Ford, Arthur Kenyon, Mrs. F. R. Ortin, Zakarian Sutehall, Henry
Boulos, Hanna Ford, M. W. T. N. Kerane, Andy Osman, Mara Sutton, Mr. Frederick
Boulos, Nourelain Ford, Maggie (child) Khalil, Zahie Ostby, Miss Helen R. Svensen, Olaf
Boulos, Sultani Ford, Margaret Kiernan, John Ostby, Mr. E. C Svensson, Coverin
Bourke, Catherine Ford, Mr. E. W. Kiernan, Phillip Otter, Mr. Richard Svensson, Johan
Bourke, John Ford, Mrs. D. M. Kilgannon, Thomas Ovies, Mr. S. Swane, Mr. George
Bowen, David Foreman, Mr. B. L. Kimball, Mr. E. N. Oxenham, Mr. P. Thomas Sweet, Mr. George
Bowen, Miss Fortune, Miss Alice Kimball, Mrs. E. N. Pacruic, Mate Swift, Mrs. Frederick Joel
Bowenur, Mr. Solomon Fortune, Miss Ethel Kink, Anton Pacruic, Tome Syntakoff, Stanko
Bowerman, Miss Elsie Fortune, Miss Mabel Kink, Louise Padro, Mr. Julian Tannous, Daler
Bracken, Mr. Jas. H. Fortune, Mr. Charles Kink, Louise (child) Pain, Dr. Alfred Tannous, Thomas
Bradley, Bridget Fortune, Mr. Mark Kink, Maria Pallas, Mr. Emilio Taussig, Miss Ruth
Brady, Mr. John B. Fortune, Mrs. Mark Kink, Vincenz Panula, Eino Taussig, Mr. Emil
Braf, Elin Ester Fox, Mr. Stanley H. Kirkland, Rev. Charles L Panula, Ernesti Taussig, Mrs. Emil
Brandeis, Mr. E. Fox, Patrick Klaber, Mr. Herman Panula, Juho Taylor, Mr. E. Z
Braund, Lewis Franklin, Charles Klasen, Gertrud (child) Panula, Maria Taylor, Mrs. E. Z.
Braund, Owen Franklin, Mr. T. P. Klasen, Hilda Panula, Sanni Thayer, Mr. J. B.
Brayton, Mr. George Frauenthal Mr. T. G. Klasen, Klas A.Mona, Mae A. Panula, Urhu (child) Thayer, Mr. J. B., Jr.
Brewe, Dr Arthur Jackson Frauenthal, Dr. Henry W. Kraeff, Thodor Panula, William (infant) Thayer, Mrs. J. B. and Maid
Brito, Mr. Jose de Frauenthal, Mrs. Henry W. Kvillner, Mr. John Henrik Parker, Mr. Clifford R. Theobald, Thomas
Brobek, Carl R. Frolicher, Miss Marguerite Lahtinen, Mr. William Parr, Mr. M. H. W. Thomas, Alex
Brocklebank, William Funk, Miss Annie Lahtinen, Mrs. Anna Parrish, Mrs. L Davis Thomas, Assad (infant)
Brown, Miss E. Futrelle, Mr. J. Laitinen, Sofia Partner, Mr. Austin Thomas, CharlesP
Brown, Miss Mildred Futrelle, Mrs. J. Laleff, Kristo Pasic, Jakob Thomas, John
Brown, Mr. S. Fynney, Mr. Jos. Lam, Ali Paulsson, Alma C Thomas, Tamin
Brown, Mrs. J. J. Gale, Mr. Harry Lam, Len Paulsson, Gosta (child) Thorne, Mr. G.
Brown, Mrs. J. M. Gale, Mr. Shadrach Lamb, Mr. J. J. Paulsson, Paul (child) Thorne, Mrs. G.
Brown, Mrs. Gallagher, Martin Lambert-Williams, Mr. Fletcher Fellows Paulsson, Stina(child) Thorneycroft, Percival
Bryhl, Miss Dagmar Garside, Miss Ethel Lamore, Mrs. Ameliar Paulsson, Torborg (child) Thorneycrolt, Florence
Bryhl, Mr. Curt Garthfirth, John Landegren, Aurora Pavlovic, Stefo Tikkanen, Juho
Buckley, Daniel Gaskell, Mr. Alfred Lane, Patrick Payne, Mr. V. Tobin, Roger
Buckley, Katherine Gavey, Mr. Lawrence Lang, Fang Peacock, Alfred Todoroff, Lalio
Bucknell, Mrs. W. and Maid Gee, Mr. Arthur Langley, Miss Gretchen F. Peacock, Treasteall (child) Tomlin, Ernest P.
Burke, Jeremiak Gerios, Assaf Laroche, Miss Louise Peacodc., Treasteall Tonfik, Nahli
Burke, Mary Gerios, Youssef Laroche, Miss Simonne Pearce, Ernest Tonglin, Gunner
Burns, Mary Gerios, Youssef Laroche, Mr. Joseph Pears, Mr. Thomas Toomey, Miss Ellen
Buss, Miss Kate Gheorgheff, Stanio Laroche, Mrs. Juliet Pears, Mrs. Thomas Torber, Ernest
Butler, Mr. Reginald Gibson, Miss D. Larson, Viktor Peduzzi, Joseph Torfa, Assad
Butt, Major Archibald W. Gibson, Mrs. L.. Larsson, Bengt Edvin Pekonemi, E. Trant, Miss Jessie
Byles, Rev.nomas R. D. Giglio, Mr. Victor Larsson, Edvard Pelsmaker, Alfons de Trembisky, Berk
Bystrom, Miss Karolina Gilbert, Mr. William Leader, Mrs. F. A. Peltomaki, Nikolai Tronpiansky, Mr. Moses A.
Cacic, Grego Giles, Mr. Edgar Lefebre, Frances Penasco, Mr. Victor Troutt, Miss E. Celia
Cacic, Luka Giles, Mr. Fred Lefebre, Henry (child) Penasco, Mrs. Victor and Maid Tucker, Mr. G. M., Jr.
Cacic, Manda Giles, Mr. Ralph Lefebre, Ida (child) Pengelly, Mr. Frederick Tunquist, W.
Cacic, Maria Gilinski, Leslie Lefebre, Ida (child) Pentcho, Petroff Tupin, M. Dorothy
Calderhead, Mr. E. P. Gill, Mr. John Lefebre,Mathilde (child) Perkin, John Henry Turcin, Stefan
Caldwell, Master Alden G. Gillespie, Mr. William Lehman, Miss Bertha Pernot, Mr. Rene Turgo, Anna
Caldwell, Mr. Albert F. Gilnegh, Katie Leinonen, Antti Person, Ernest Turpin, Mr. William J.
Caldwell, Mrs. Sylvia Givard, Mr. Hans K. Leitch, Miss Jessie Peruschitz, Rev. Jos. M. Twekula, Hedwig
Calie, Peter Glynn, Mary Lemberopoulos, Peter Peter, Anna Uruchurtu, Mr. M. R.
Cameron, Miss Clear Godwin, Frederick Lemom, Denis Peter, Catherine Joseph Useher,Baulner
Canavan, Mary Goldenberg, Mr. S. L. Lemon, Mary Peter, Mike Uzelas, Jovo
Candee, Mrs. Churchill Goldenberg, Mrs. S. L. Leonard, Mr. L Peters, Katie Vagil, Adele Jane
Cann, Erenst Goldschmidt, Mrs. George B. Lester, J. Peterson, Ellen Van de Velde, Joseph
Cannavan, Pat Goldsmith, Emily A. Levy, Mr. R. J. Peterson, Johan Van de Walle, Nestor
Car, Jeannie Goldsmith, Frank J. W. Lewy, Mr. E. G. Peterson, Marius Van der Hoef, Mr. Wyckoff
Caram, Joseph Goldsmith, Frank J. Leyson, Mr. Robert W. N. Petranec, Matilda Van der Planke, Augusta Vander
Caram, Maria Goldsmith, Nathan Lindablom, August Petterson, Olaf Van der Planke, Emilie Vander
Carbines, Mr. William Goncalves, Manoel E. Lindahl, Agda Peuchen, Major Arthur Van der Planke, Jules Vander
Cardoza, Mr. T. D. M and Manservant Goodwin, Augusta Lindell, Edvard B. Phillips, Miss Alice Van der Planke, Leon Vander
Cardoza, Mrs. J. W. M. and Maid Goodwin, Charles E. Lindell, Elin Phillips, Mr. Robert Van der Steen, Leo
Carlson, Carl R. Goodwin, Harold (child) Lindqvist, Einar Pinsky, Miss Rosa Van Impe, Catharine (child)
Carlson, Mr. Frank Goodwin, Jessie (child) Lindstroem, Mrs. J. Plotcharsky, Vasil Van Impe, Jacob
Carlsson, August Sigfrid Goodwin, Lillian A. Linehan, Michel Ponesell, Mr. Martin Van Impe, Rosalie
Carlsson, Julius Goodwin, Sidney (child) Lines, Miss Mary C. Portaluppi, Mr. Emilio Vartunian, David
Carr, Ellen Goodwin, William F. (child) Lines, Mrs. Ernest H. Porter, Mr. Walter Chamberlain Vassilios, Catavelas
Carran, Mr. F. M. Gordon, Lady Duff and Maid Ling, Lee Potchett, George Veale, Mr. James
Carran, Mr. J. P. Gordon, Sir Cosmo Duff Lingan, Mr. John Potter, Mrs. Thomas, Jr. Vereruysse, Victor
Carter, Master William T. and Manservant Gracie, Colonel Archibald Lingrey Mr Edward Pulbaun, Mr. Frank Vestrom, Huld A. A.
Carter, Miss Lucile Graham, Miss Margaret Lithman, Simon Quick, Miss Phyllis Vook, Janko
Carter, Mr. William E. Graham, Mr. Lobb, Cordelia Quick, Miss Vera W. Waelens, Achille
Carter, Mrs. Lillian Graham, Mrs William G Lobb, William A. Quick, Mrs. Jane Walcroft, Miss Nellie
Carter, Mrs. William E. and Maid Green, George Lockyer, Edward Radeff, Alexander Walker, Mr. W. Anderson
Carter, Rev. Ernest C. Greenberg, Mr. Samuel Long, Mr.. Milton C. Rafoul, Baccos Ware, Frederick
Carver, A. Greenfield, Mrs. L. D. Loring, Mr. J. H. Raibid, Razi Ware, Mr. John James
Case, Mr. Howard B. Greenfield, Mrs. W. B. Louch, Mr. Charles Rath, Sarah Ware, Mr. William J.
Cassebeer, Mrs. H. A. Gronnestad, Daniel D. Louch, Mrs. Alice Adela Reed, James George Ware, Mrs. Florence L
Cavendish, Mr. T.W. Guest, Robert Lovell, John Reeves, Mr. David Warren, Charles W.
Cavendish, Mrs. T. W. and Maid Guggenheim, Mr Benjamin Lulic, Nicola Renouf, Miss Lillie Warren, Mr. F. M.
Cbronopoulos, Demetrios Gustafson, Alfred Lundahl, John Renouf, Mr. Peter H. Warren, Mrs. F. M.
Celotti, Francesco Gustafson, Anders Lundin, Olga Reuchlin, Mr. Jonkheer, J. G. Watt, Miss Bertha
Chaffee, Mr. Herbert F. Gustafson, Johan Lundstripm, Jan Reynolds, Harold Watt, Mrs. Bessie
Chaffee, Mrs. Herbert F. Gustafsson, Gideon Mack, Mrs. Mary Reynolds, Miss E. Wazli, Yousif
Chambers, Mr. N. C. Haas, Aloisia MacKay, George W. Rheims, Mr. George Webber, James
Chambers, Mrs. N. C. Hadman, Oscar Madigan, Maggie Rice, Albert (child) Webber, Miss Susie
Chapman, Mr. Charles Hagardon, Kate Madill, Miss Georgette Alexandra Rice, Arthur (child) Weir, Mr. J.
Chapman, Mr. John H. Hagarty, Nora Madsen, Fridjof Rice, Eric (child) Weisz, Mr. Leopold
Chapman, Mrs. Elizabeth Hagland, Ingvald O. Maenpaa, Matti Rice, Eugene (child) Weisz, Mrs. Matilda
Chartens, David Hagland, Konrad R. Maguire, Mr. J. E. Rice, George (child) Weller, Abi
Chehab, Emir Farres Hakkurainen, Elin Mahon, Delia Rice, Margaret Wells, Master Ralph
Cherry, Miss Gladys Hakkurainen, Pekko Maisner, Simon Richard, Mr. Emile Wells, Miss J.
Chevre, Mr. Paul Hale, Mr. Reginald Makinen, Kalle Richards, Master George Wells, Mrs. Addie
Chibnafl, Mrs. E. M. Bowerman Hamalainer, Mrs. Anna and Infant Malachard, Mr. Noel Richards, Master William Wende, Olof Edvin
Chip, Chang Hampe, Leon Malinoff, Nicola Richards, Mrs. Emily Wennerstrom, August
Chisholm, Mr. Robert Hankonen, Eluna Mallet, Master A. Ridsdale, Miss Lucy Wenzel, Zinhart
Christmann, Emil Hanna, Mansour Mallet, Mr. A. Rintamaki, Matti West, Miss Barbara
Christy, Miss Juli Hansen, Claus Mallet, Mrs. Riordan, Hannah West, Miss Constance
Christy, Mrs. Alice Hansen, Henry Damgavd Mampe, Leon Risien, Emma West, Mr. E. Arthur
Chronopoulos, Apostolos Hansen, Janny Mangan, Mary Risien, Samuel West, Mrs. Ada
Clark, Mr. Walter M. Harbeck, Mr. Wm. H. Mangiavacchi, Mr. Emilio Robert, Mrs. Edward S. and Maid Wheadon, Mr. Edward
Clark, Mrs. Walter M. Harder, Mr. George A. Mannion, Margareth Robins, Alexander Wheeler, Mr. Edwin
Clarke, Mr. Charles V. Harder, Mrs. George A. Mantvila, Mr. Joseph Robins, Charity White, Mr. Percival W.
Clarke, Mrs. Ada Maria Harknett, Alice Marechal, Mr. Pierre Roebling, Mr. Washington A., 2nd White, Mr. Richard F.
Clifford, Mr. George Quincy Harmer, Abraham Marinko, Dmitri Rogers, Miss Selina White, Mrs. J. Stuart and Maid and Manservant
Coelho, Domingos Fernardeo Harper, Miss Nina Markoff, Marin Rogers, Mr. Harry Wick, Miss Mary
Cohen, Gurshon Harper, Mr. Henry Sleeper and Manservant Marshall, Mr. Rogers, William John Wick, Mr. George D.
Colbert, Patrick Harper, Mr. John Marshall, Mrs. Kate Rolmane, Mr. C. Wick, Mrs. George D.
Coleff, Fotio Harper, Mrs. Henry Sleeper Marvin, Mr. D. W. Rood, Mr. Hugh R. Widegrin, Charles
Coleff, Peyo Harris, Mr. George Marvin, Mrs. D. W. Rosblom, Helene Widener, Mr. George D. and Manservant
Coleridge, Mr. R. C. Harris, Mr. Henry B. Matthews, Mr. W. J. Rosblom, Salfi (child) Widener, Mr.. Harry
Collander, Mr. Erik Harris, Mr. Walter Maybery, Mr. Frank H. Rosblom, Viktor Widener, Mrs. George D. and Maid
Collett, Mr. Stuart Harris, Mrs. Henry B. McCaffry. Mr. T. Rosenbaum, Miss Wiklund, Jacob A.
Colley, Mr. E. P. Harrison, Mr. W. H. McCarthy, Katie Ross, Mr. J. Hugo Wiklund, Karl F.
Collyer, Miss Marjorie Hart, Henry McCarthy, Mr. Timothy J. Rothes, the Countess of and Maid Wilkes, Ellen
Collyer, Mr. Harvey Hart, Miss Eva (child) McCormack, Thomas Rothschild, Mr. M. Willard, Miss Constance
Collyer, Mrs. Charlotte Hart, Mr. Benjamin McCoy, Agnes Rothschild, Mrs. M. Willey, Edward
Compton, Miss S. P. Hart, Mrs. Esther McCoy, Alice Rouse, Richard H. Williams, Harry
Compton, Mr. A. T., Jr. Haven, Mr. H. McCoy, Bernard Rowe, Mr. Alfred Williams, Leslie
Compton, Mrs. A. T. Hawksford, Mr. W. J. McCrae, Mr. Arthur G. Rugg, Miss Emily Williams, Mr. Duane
Conlin, Thos. H. Hays, Mr. Charles M. McCrie, Mr. James Rummstvedt, Kristian Williams, Mr. R. N., Jr.
Connaghton, Michel Hays, Mrs. Charles M. and Maid McDermott, Delia Rush, Alfred George J. Windelov, Einar
Connors, Pat Hays, Miss Margaret McElroy, Michel Ryan, Edw. Wirz, Albert
Conolly, Kate Head, Mr. Christopher McGough, Mr. J. R. Ryan, Patrick Wiseman, Philip
Conolly, Kate Healy, Nora McGovern, Mary Ryerson, Master Jack Wittenrongel, Camille
Woolner, Mr. Hugh
Wright, Mr. George
Yalsevae, Ivan
Yazbeck, Antoni
Yazbeck, Salini
Young, Miss Marie
Youssef Georges (child)
Youssef, Brahim
Youssef, Hanne
Youssef, Maria (child)
Zabour, Hileni
Zabour. Tamini
Zakarian, Maprieder
Zievens, Renee
Zimmermann, Leo